Bryczka Literatów na Linach - 17.06.2011

W piątek 17 czerwca między godz. 1200 a 1300 na VII Szlaku Koźlarskim im. Tomasza i Walentego Brudłów (Kopanica - Wąchabno - Linie - Wojnowo - Nowe Kramsko - Kuligowo - Grójec Wielki - Grójec Mały) organizowanym w ramach X Konkursu Muzyki Ludowej w Kopanicy 17 - 19 czerwca, po raz trzeci pojawi się Bryczka Literatów z Dominikiem Pauksztą (synem patrona kargowskiej biblioteki) na czele.

Od wielu lat celem szlaku jest prezentacja i popularyzacja wielowiekowych tradycji kultury ludowej Regionu Kozła, licznych śladów walk powstańczych o zachowanie polskości oraz różnorodnych walorów turystycznych i przyrodniczych. Elementem spajającym w/w walory szlaku jest powojenny wątek literacki - twórczość Eugeniusza Paukszty.

W Bryczce Literatów udział wezmą również: Janusz Jaskulski (Kustosz Muzeum Instrumentów Muzycznych), Stanisław Słopień (Prezes Wielkopolskiego Towarzystwa Kulturalnego w Poznaniu), Jan Mielżyński oraz literaci z ZLP Oddział w Zielonej Górze: Janusz Koniusz, Alfred Siatecki, Robert Rudiak. W szlaku koźlarskim uczestniczyć będą także kapele: dudziarska Krotoszyn - Ostrów Wlkp., koźlarska "Świecary" RK i Dudziarze "Etnoritam" z Płowdiw (Bułgaria), "Dziecięca Kapela Koźlarska" działająca przy Gminnym Ośrodku Kultury im. W. Blanke w Kargowej oraz rowerzyści z ZSPiG w Kopanicy i Kargowej.

Muzycy zatrzymają się w Leśniczówce Pracy Twórczej nad jeziorem Liny, zwiedzą Izbę Pamięci E. Paukszty, dadzą krótki koncert, a następnie ruszą w dalszą drogę wyznaczonym szlakiem. Jednym z tematów dyskusji wśród uczestników - literatów będzie Monografia Konkursów Literackich im. E. Paukszty, podczas rozmowy autor monografii - dr. Jan Mielżyński chętnie wysłucha ewentualnych i przydatnych rad, które zaowocują wydaniem monografii we wrześniu, na podsumowanie XII Konkursu Literackiego im. Eugeniusza Paukszty "Małe Ojczyzny - Pogranicze Kultur i Regionów".