"Historia czekolady w Kargowej - od Carla Lichtensteina do Nestle"

Wystawa tematyczna pt.: "Od Carla Lichtensteina do Nestle" przedstawia historię fabryk czekolady i słodyczy, które funkcjonowały na terenie Kargowej.

Pierwsza fabryka czekolady, kakao i wyrobów cukierniczych o nazwie "Carl Lichtenstein-Schokoladen Kakao und Zuckerwarenfabrik" należała do Carla Lichtensteina-żydowskiego przemysłowca przybyłego z Koblencji. Produkcja wyrobów cukierniczych oraz początek zakładu sięga 1912 roku, a prace przy wyrobach były wykonywane ręcznie. Następnym zarządcą zakładu został Fritz Deig, który prowadził produkcję karmelków i czekolady w wielkości 100 ton i zatrudniał 40 osób. W roku 1949 fabryka została przedsiębiorstwem państwowym produkującym karmelki. W 1962 roku na terenie Kargowej powstał II oddział fabryki produkujący pomadki mleczne. W 1967 roku ówczesne przedsiębiorstwo pod nazwą Fabryka Cukrów "Dąbrówka" - jako zakład wszedł w skład Wielkopolsko-Lubuskich Zakładów Przemysłu Cukierniczego "Goplana" w Poznaniu. W 1994 roku zakład został sprywatyzowany, a nowym właścicielem została firma Nestle, która zarządza zakładem do dziś.

Wystawa ukazuje historię zakładów cukierniczych w Kargowej w trzech częściach, z których pierwsza przedstawia fabrykę Carla Lichtensteina, druga "Goplanę", a trzecia dotyczy zakładu "Nestle". Historia zakładów ukazana została za pomocą zdjęć, dokumentów oraz opakowań po słodyczach, które pozyskano przede wszystkim z prywatnych zbiorów mieszkańców gminy Kargowa, Honorowego Obywatela Miasta Kargowa -Stefana Petriuka oraz potomka rodziny Kaiser mieszkającego obecnie w Australii.

Wystawę przygotowała Gminna Biblioteka Publiczna im. Eugeniusza Paukszty w Kargowej, Biuro Promocji Gminy Kargowa przy współpracy z Panem Józefem Pławskim ze Smolna Wielkiego.