"Małe ojczyzny -pogranicze kultur i regionów"

Monografia Konkursy Literackie im. Eugeniusza Paukszty „Małe Ojczyzny- pogranicze kultur i regionów” (2000-2010) jest podsumowaniem dziesięciolecia konkursów, jak również umożliwia poznanie  pisarza Eugeniusza Pauksztę i jego literackiego dorobku.
Monografia  składa się z pięciu rozdziałów.
Pierwszy rozdział poświęcony jest pisarzowi -Eugeniuszowi Paukszcie. Zaprezentowano w nim wspomnienia ludzi, którzy nie tylko go znali, przyjaźnili się, ale i pisali o nim.
Drugi rozdział poświęcony został genezie i dorobkowi konkursów literackich.
W trzecim rozdziale zaprezentowane zostały referaty wygłoszone na towarzyszących konkursom sesjach popularno-naukowych, w których ich autorzy nawiązują do idei konkursów i próbują opisać czym są dla nich nasze małe ojczyzny.
Rozdział czwarty zawiera prace uczestników konkursów, którzy zdobyli główną nagrodę w swoich kategoriach oraz dwie prace wyróżnione wybrane do publikacji ze względu na swą oryginalność.
W rozdziale piątym zaprezentowano galerię zdjęć związanych z konkursami. Wzbogacono ją zdjęciami z dwóch ważnych wydarzeń jakie miały miejsce w Kargowej w 2011 roku - Polsko Niemieckiej Konferencji Historycznej oraz Święta Czekolady- Dni Kargowej.