Ogólnopolski Konkurs Literacki im. Eugeniusza Paukszty

Głównym organizatorem konkursu jest:

Gminna Biblioteka Publiczna im. Eugeniusza Paukszty w Kargowej,

współorganizatorami są:

•    Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. C. Norwida  w Zielonej Górze,
•    Związek Literatów Polskich Oddział w Zielonej Górze,
•    Stowarzyszenie Gmin RP i Region Kozła,
•    Gminny Ośrodek Kultury im. Wilhelma Blanke w Kargowej

W roku 2000 odbył się I Ogólnopolski Konkurs Literacki im. Eugeniusza Paukszty. Pierwszy konkurs rozgrywał się w granicach Regionu Kozła, którego członkiem jest również Gmina Kargowa. Następne konkursy rozszerzyły swe pole na cały kraj i odtąd
mówi się o Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. Eugeniusza Paukszty.
Konkurs ten cieszy się dużym zainteresowaniem nie tylko w kraju, ale również
za granicą. W 2006 roku otrzymaliśmy dwie prace z Berlina i jedną ze Szwecji.
Przez 10 lat trwania konkursu wpłynęły do nas 893 prace.
Konkurs Literacki stał się prestiżową imprezą, przyczyniając się tym samym do rozsławienia naszego miasteczka na terenie całej Polski.
Preferowana tematyka konkursu to tematyka mówiąca o szeroko rozumianym pograniczu kulturowym integracji ludności o różnych korzeniach, charakterystyczna
dla pisarstwa Eugeniusza Paukszty, a także typowa dla Regionu Kozła, scalającego pogranicze województw i różnych kultur.

Od początku trwania konkursu literackiego skład komisji oceniającej prace
był niezmienny. Trudu oceniania prac podjęli się współorganizatorzy konkursu czyli Pani Maria Wasik- Dyrektor Wojewódzkiej  i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze oraz członkowie Związku Literatów Polskich Oddział w Zielonej Górze:  Janusz Koniusz- poeta, prozaik, dramaturg, publicysta i Alfred Siatecki- prozaik, publicysta. Tylko raz w komisji zasiadł również Eugeniusz Kurzawa- prezes oddziału Związku Literatów Polskich w Zielonej Górze oraz dziennikarz Gazety Lubuskiej.

Przy organizacji konkursów, służy nam pomocą i wspiera nas syn pisarza- dr inż. Dominik Paukszta mieszkający z rodziną w Poznaniu. Dzięki Niemu biblioteka otrzymała sporo materiałów i pamiątek po patronie, które wzbogaciły Izbę Pamięci im. Eugeniusza Paukszty nad Jeziorem Liny. Za co jesteśmy wdzięczni.

Pokłosiem konkursów literackich były wydane książki laureatów:

• Michała Andrzeja Cimka: "Wędrowiec czyli skrzydlata dusza"
  • Zbigniewa Kozłowskiego: "Legendy Lubuskie"

Książki wydane przez Wydawnictwo WMBiP im. C. Norwida Pro Libris.

• Jerzego Bronisławskiego: "Wczorajsze jutro" (Cztery małe ojczyzny) wydanej przez Wydawnictwo Adam Marszałek w Toruniu.

Część nagrodzonych prac była publikowana w Bibliotekarzu Lubuskim oraz w Lubuskim Piśmie Literacko -Kulturalnym Pro Libris.