"ZNAK ŻÓŁWIA"

16 czerwca 2012 r. klasy V ZSP w Kargowej uczestniczyły w imprezie czytelniczo – plenerowej pt. „Śladami Eugeniusza Paukszty” pod hasłem „Bawimy się zdrowo, uciekamy przed nałogami”. Impreza zorganizowana była przez bibliotekę szkolną, przy współpracy dyrekcji ZSP, nauczycielek j. polskiego i Biblioteki Publicznej im. E. Paukszty w Kargowej.

Odbywała się ona nad jeziorem Liny, nad które uczniowie dojechali pod opieką dyrektora D. Wróblewskiego, E. Barczewskiej, M. Malickiej – Kurzak, E. Pietek, M. Kamińskiej, D. Wróblewskiej, Z. Świdzińskiego oraz rodziców. Honorowymi gośćmi byli: pan wiceburmistrz - K. Woziński, syn pisarza E. Paukszty – pan Dominik Paukszta, archeolog z Poznania – pan Maksymilian Frąckowiak, przedstawicielka Rady Rodziców – pani A. Szułcik oraz rodzice uczniów.

Uczestnicy najpierw zwiedzili leśniczówkę, Dom Pracy Twórczej, w której znajduje się izba pamięci poświęcona pisarzowi Eugeniuszowi Paukszcie. Gości przywitała Dyrektorka Biblioteki Publicznej – pani M. Kwiecień. Następnie pan Dominik Paukszta opowiedział o życiu pisarza, a  szczególnie o chwilach spędzonych przez niego  na Linach. Później uczestnicy wyprawy udali się na dawne pole namiotowe, gdzie odbyły się  dwa konkursy dotyczące: życia E. Paukszty i znajomości lektury „Znak żółwia”, autorstwa E. Paukszty.

Następnie pan Dominik Paukszta przeprowadził krótką pogadankę na temat konieczności segregacji odpadów i o recyklingu, ponieważ tą dziedziną zajmuje się na Politechnice Poznańskiej. Pan M. Frąckowiak opowiedział o pracy archeologów na terenie województwa lubuskiego, w nawiązaniu do wątków książki E. Paukszty pt. ”Znak żółwia”.

Po wylosowaniu tras podchodów, oznaczonych różnymi kolorami, drużyny wyruszyły do lasu. Tam czekało je wiele atrakcji. Na wyznaczonych szlakach uczniowie odnajdywali znaki żółwia, przy których ukryto koperty z zadaniami do wykonania. Związane one były z wiedzą uczniów, szczególnie na temat przyrody i wystrzegania się nałogów. Na szczęście wszystkie zespoły świetnie wywiązały się z pracy.

Wspólna zabawa zakończyła się ogniskiem z kiełbaskami i słodyczami.