POLSKO-NIEMIECKIE FORUM HISTORYCZNE

Dnia 15 czerwca 2012 roku odbyło się „Polsko-Niemieckie Forum Historyczne”, podczas którego miała miejsce promocja książki pt: „Kargowskie wspomnienia: Historia gminy Kargowa w opowieściach mieszkańców” pod redakcją Eugeniusza Kurzawy. Książka ta została rozdana bezpłatnie każdemu uczestnikowi imprezy.

Od godziny 1200 Biblioteka gościła przedstawicieli niemieckiej gminy Schulzendorf, z którą podjęto wspólne działania w zakresie Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska (Województwo Lubuskie) – Brandenburgia 2007-2013, a przeprowadzone forum jest tego rezultatem.

Po przywitaniu delegacji z Schulzendorf przez burmistrza Kargowej Sebastiana Ciemnoczołowskiego, dyrektor biblioteki Małgorzatę Kwiecień, prezes Kargowskiego Uniwersytet Trzeciego Wieku Brygidę Wróblewską, przedstawiciele z Niemiec oraz Polski udali się na Leśniczówkę Pracy Twórczej nad Jeziorem Liny, gdzie uczestniczyli w imprezie pn. „Bryczka Literatów”.

O godzinie 1500 rozpoczęło się „Polsko-Niemieckie Forum Historyczne”, z zaproszonych gości, udział w konferencji wzięli między innymi: starosta Powiatu Zielonogórskiego Ireneusz Plechan, radny miasta Zielona Góra Krzysztof Machalica, przewodnicząca Rady Miejskiej -Danuta Wilińska- Grzesiuk, honorowy obywatel Gminy Kargowa Stefan Petriuk, burmistrzowie, przedstawiciele sąsiednich gmin, dyrektorzy jednostek, nauczyciele a także mieszkańcy Kargowej i osoby, które udzielili wywiadu do książki.

Podczas forum miało miejsce wystąpienie autorskie Eugeniusza Kurzawy, który zaprezentował książkę pt: „Kargowskie wspomnienia: historia gminy Kargowa w opowieściach mieszkańców”, przeprowadzono również zagorzałą dyskusję z autorem i zaproszonymi gośćmi o historii naszej gminy.

Ważnym punktem imprezy była również multimedialna prezentacja miasta Schulzendorf, którą przygotowała przedstawicielka gminy Schulzendorf.

Zaproszeni goście z gminy Schulzendorf byli pod wrażeniem polskiej gościnności, jak również samego forum, co przejawiało się w licznych podziękowaniach oraz wielu podarunkach dla naszej gminy. Dwujęzyczną konferencję tłumaczyła Barbara Krzeszewska-Zmyślony- specjalista z Centrum Kultury i Języka Niemieckiego Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Dzięki konferencji doszło do wymiany poglądów, doświadczeń dotyczących wspólnej historii i dziedzictwa kulturowego naszego regionu. Poznanie wspólnej historii obu narodów oraz walorów turystycznych naszej gminy, zachęciło obywateli Niemiec do dalszej współpracy i eksploracji turystycznej naszej miejscowości.

W ramach konferencji została również przygotowana wystawa pamiątek i zdjęć mieszkańców gminy Kargowa.

„Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska (Województwo Lubuskie) – Brandenburgia 2007-2013, Fundusz Małych Projektów i Projekty Sieciowe Euroregionu  „Sprewa-Nysa-Bóbr” oraz budżetu państwa.

„Das Projekt wird aus Mitteln des Europäischen Fonds für Regionale Entwicklung im Rahmen des Operationellen Programms der grenzübergreifenden Zusammenarbeit Polen (Wojewodschaft Lubuskie) –Brandenburg 2007-2013, Small Project Fund und Netzwerkprojektefonds der Euroregion Spree-Neiße-Bober, kofinanziert.“

„Pokonywać granice poprzez wspólne inwestowanie w przyszłość”/ „Grenzen überwinden durch gemeinsame Investition in die Zukunft”.